1- درختان قرآنی2-درختان میوه روایی4- کود طبیعی به جای شیمیایی (کبوترخانه، کود سبز، کود کرماجرای باغ قرآنیاقتصاد مقاوم تر، محیط سالم تردرختان مثمر

منافع زیست محیطی درختان میوه و گیاهان مزروعی

منافع زیست محیطی درختان میوه و گیاهان مزروعی

یکی از مهم‏ترین و با ارزش ترین مزیتهای درختان میوه و گیاهان مزروعی منافع زیست محیطی آنان است.

۲-۴-۱- کمک به رفع آلودگی هوا

درختان میوه و گیاهان مزروعی فتوسنتز بیشتری نسبت به درختان غیر مثمر دارند و مواد آلرژی زا و هیدورکربن‌های مضر و آلوده کننده به هوا نمی‏فرستد. درختان میوۀ برگریز، حتی در سردترین نقاط کشور مانند شهر اردبیل تا آبان ماه برگ فتوسنتز کننده دارند؛ یعنی حدود هشت ماه برگ فتوسنتز کننده و سرسبز دارند و اکسیژن تولید می‏کنند و دی اکسید کربن می‏گیرند بدیهی است که باغ و مزرعه همانند درختان بی‏ثمر و چمن چوب و برگ خشک هم تولید می‌کنند.

یک باغ یا مزرعه چند هکتاری سالانه چندین تن کربن هوای اطراف خود را ترسیب می‌کند و به میوه‏‏های خوشمزه و سایر محصولات کشاورزی تبدیل می‏کند و به خارج آن منطقه می‌فرستد اما یک فضای سبز درختان بی‏ثمر و چمن چند هکتاری سالانه جز مقداری سرشاخه‌های هرس شده و مقداری لاش برگ چیز دیگری خارج نمی کنند.

 

۲-۴-۲- کمک به ازیاد آب شیرین

تمام اجزای درختان میوه و گیاهان مزروعی به صورت تر و همراه با مقادیری آب شیرین از درخت جدا می‏شوند، میوه‌ها در حقیقت کیسه‌های حاوی آب شیرین هستند، حتی برگ درختان میوه با شروع سرما و به طور ناگهانی بدون کم شدن رطوبت برگ به صورت مجموعه‏ای بر زمین می‏ریزند و رطوبت زیادی به شکل آب شیرین وارد زمین می‏کنند.

۲-۴-۳- کمک به ازیاد حاصل‏خیزی خاک

زیر اکثر قریب به اتفاق درختان میوه گیاهان فراوانی رشد می‏کنند و حتی برخی گیاهان مانند شنبلیله و یونجه و نخود و باقلا نه تنها خاصیت حاصل‏خیزی خاک را کم نمی‏کنند که خود «کود سبز» نام گرفته‏اند و به سبب زیست مسالمت آمیز با باکتری‌های مخصوصی نیتروژن هوا را جذب می‏کنند و باعث ازدیاد حاصل‏خیزی خاک می‏شوند.

۲-۴-۴- کمک به ازیاد تنوع زیستی

ازیاد تنوع زیستی گیاهی: گیاهان مزروعی و درختان میوه با حاصل‏خیز کردن خاک و نیز ازدیاد آب شیرین و اضافه کردن کود و… باعث ازدیاد سایر درختان و درختچه‌ها و گیاهان غیر جنس خودشان می‏شوند، در حالی‏که درختان غیر مثمر و چمن با ده‌ها عملکرد باعث کم شدن تنوع زیستی گیاهی می‏شوند.

ازدیاد تنوع زیستی جانوری: درختان مثمر و گیاهان مزروعی با تولید غذا و تولید اکسیژن و نیز با ازدیاد آب شیرین و با ازدیاد تنوع گیاهی باعث ازدیاد جانوران می‏شوند.

۲-۵- سیاست خارجی و درختان میوه و گیاهان مزروعی

کاشت درختان میوه در فضاهای سبز بجای درختان بیثمر و کاشت گیاهان مزروعی بجای چمن، تأثیر بسیار مثبتی در سیاست خارجی خواهد گذاشت.

۲-۵-۱- بی اثر شدن تهدیدات دشمنان و تحریم‏ها

طبیعی است که اگر ما بتوانیم به‌جای کاشت درختان بی‏ثمر از درختان میوه و به‌جای چمن از گیاهان مزروعی و به‌جای گیاهان زینتی از گیاهان خوراکی استفاده کنیم تولید ملی را بالا برده ایم و خواهیم توانست با تهدیدات دشمن و تحریم‏ها مقابله کنیم.

۲-۵-۲- کم شدن وابستگی به فروش نفت

اگر به‌جای درختان بی ثمر، میوه و به‌جای چمن، گیاهان مزروعی کاشته شود اتّکای به نفت کمتر خواهد شد و در نتیجه وابستگی کشور کاهش می‏یابد و تولید ملی افزایش خواهد یافت و نیز کشور ما می‏تواند در مقابل تهدیدات دشمن مقاوم باشد.

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشتاد شش − = هشتاد سه

همچنین ببینید
بسته است
دکمه بازگشت به بالا