دسته بندی نشده

تاثیر کاشت درختان غیر مثمر در ایجاد بحران غذا

تاثیر کاشت درختان غیر مثمر در ایجاد بحران غذا ،منابع زمین و کود و آب و نیروی انسانیِ فعال، محدود است، لذا اگر روند کاشت درختان و گیاهان غیر مثمر در جهان ادامه یابد گرسنگی و بحران غذا بیداد خواهد کرد.

۳-۸-۱- روز جهانی علیه کشت درخت تک کشتی

روز ۲۱ سپتامبر، روز جهانی علیه کاشت درخت تک کشتی نامیده شده. در این روز گروه‌ها و تشکل‌های زیست محیطی و اجتماعی در سراسر جهان جمع می‏شوند و علیه آثار مضر و مخرب این درختان بر تنوع زیستی شعار می‏دهند. این گروه‌ها در بیانیه مطبوعاتی خود، خواستار از بین رفتن و توقف کشت این گیاهان و درختان بی ثمر وارداتی شده‏ اند. بسیاری از سازمان‌های عضو این گروه‌ها می‏گویند: «این مزارع در میان بسیاری از مردمان بومی‏و دیگر افراد وابسته به جنگل بدبختی ایجاد کرده است. این درختان بی ثمر، منابع غذایی را نابود، خاک را تخریب، و منابع آب را تخلیه می‏کنند.»

عکس از شبکه جهانی، طرحی به معنای نجات مردم دنیا از زندان درختان

۳-۸-۲- سونامی خاموش[۱]

آمار مربوط به بحران جهانی غذا که سونامی خاموش نام گرفته تکان دهنده است.طبق آمار سازمان بين المللي فائو، بحران جهاني غذا هرساله رو به افزایش است.

از مهم‏ترین كشورهای دنیا كه از چند سال قبل اقدام به برنامه ريزي براي مقابله با اين بحران كرده است كشور چين، کانادا، فرانسه، آمریکا، ونزوئلا، سنگال بوده كه با دادن طرح کشاورزی شهری سعي در كنترل بحران غذا در آينده کشورخود دارند.
در این طرح‌های کشاورزی از محوطه‌های ساختمان‌ها، پارک‌ها، میدان‌ها، محوطه اداره‏ها، پشت بام‌ها و حتی گلدان‌های داخل منازل در شهر را به عنوان فضاهایی برای کاشت گیاهان مثمر به منظور تولید موادغذایی مورد نیاز مردم شهرها و محله‌ها استفاده می‏کنند.


[۱] . موسسه آکسفام با هشدار نسبت به وخيم تر شدن وضعيت گرسنگان جهان و عدم کارکرد سيستم‏هاي تامين مواد خوراکي بيان داشت قيمت مواد غذايي در سال آينده دو برابر خواهد شد و افزايش هفتاد درصدي تقاضا تا سال ميلادي را شاهد خواهيم بود.

مدير موسسه آکسفام با اعلام وجود ميليون‏ها گرسنه در جهان اظهار داشت: سيستم غذايي جهان کاملا ناکارآمد است و تمام شواهد حاکي از افزايش گرسنگان مي باشد. از دلايل افزايش گرسنگي مي توان به افزايش مواد غذايي، تورم و افزايش قيمت نفت، منازعات بر سر زمين و آب و تغييرات اقليمي اشاره نمود. پيش بيني مي شود بدون در نظر گرفتن تاثيرات تغييرات اقليمي، قيمت مواد غذايي هفتاد تا نود درصد افزايش داشته باشد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ هفتاد یک = هفتاد سه

دکمه بازگشت به بالا