1- درختان قرآنی

معرفی سدر به‌ جای کاج

معرفی سدر به‌ جای کاج ، وقتی واژه سدر را در موتورهای جست و جو وارد می‏کنیم در معرفی سدر با مطالب زیر مواجه می‏شویم که کذب محض است مطالبی از قبیل:
سدر درختی از تیره مخروطیان است که شباهت زیادی به کاج دارد، ولی از کاج بسیار تنومندتر وبلندتر می‏شود و تا بیش از سه هزار سال عمر می‌کند.

شاخه‌های درخت سدر کشیده و دور از یگدیگر است. برگش مانند کاج سوزنی و میوه اش هم شبیه کاج است،چوب این درخت سفید و ضخیم ومحکم است و در برخی گونه‌های چوب، کمیسرخ رنگ می‌شود.

کاملاً روشن است که هنگام ظهور اسلام، سدر واقعی همان ارز (سدر) لبنان بوده اما هر دو نام سدر و ارز برای دیگر درختان اُرس و کُنار نیز به کار می‏رفته است.
چوب سدر، الواری مرغوب و درخشان، روشن و با دوام دارد و به علت داشتن رزینی به نام روغن سدر دارای بویی خوش است.به این دلایل بود که در دوران قبل از مسیح، معابد بزرگ با چوب سدر ساخته می ‏شد و نیاز به دقت بسیار برای نظافت و شست و شوی چنین بناهایی نبود.

نقل شده که قصر باشکوه سلیمان از چوب این درخت شگفت انگیز ساخته شده بود و هشتاد هزار کارگر را برای بریدن و بردن چوب این درخت به اورشلیم به کار گرفته بودند.در دوران فراعنه نیز درختان جنگل‌های سدر لبنان را بریدند و چوب آن را برای ساختن قصرها و معابدی که تا چندین قرن بعد باقی بود به مصر بردند.

بریدن درختان سدر در زمان حضرت عیسی(ع) به مرحله ای رسیده بود که این درخت بسیار کمیاب شده بود و در بعضی مناطق بریدن و نابودی آن‌ها ممنوع و منفور بود.
متأسفانه برخی کارشناسان کشور معتقدند درخت سدری که در قرآن آمده نوعی کاج است و به اشتباه درخت کُنار، سدر معرفی شده است و سدر در ایران امکان رویش ندارد و فقط در لبنان می‏روید!

اما دلیل این‏که سدر همان کُنار است، یکی این است که:

غسل مرده مسلمان در تمام فقه مذاهب چهارگانه اهل سنت و نیز در مذهب زیدی وظاهری و شیعی واجب است میت مسلمان اگر محرم نبوده با سدر و کافور غسل داده شود.
مفهوم سدر به معنای پودرِ برگ درخت، برای شست و شو در فقه بسیار جایگاه دارد و در فقه شیعه واجب است همه مردگان با آب سدر شسته شوند، لذا اگر این سدر مشهور، همان سدرُ قرآنی و همان سدرِ معرفی شده در روایات نبود قطعا بین فقها بحث پیش می‏ آمد پس از عدم بحث فقها در طول تاریخ و مفروغ عنه گرفتن شناسایی سدر معلوم می‏شود سدر همان درخت کُنار است.

روایات غسل مردگان و استحباب شستن سر و بدن با سدر و مباحث فقهی مربوط به آن بسیار زیاد است،

برای نمونه یک روایت را که از کف سدر بحث کرده نقل می‏کنیم:

از یکی از ائمه (ع) روایت شده است:
«إِذَا أَرَدْتَ غُسْلَ الْمَيِّتِ … اعْمِدْ إِلَى السِّدْرِ فَصَيِّرْهُ فِي طَسْتٍ وَ صُبَّ عَلَيْهِ الْمَاءَ وَ اضْرِبْهُ بِيَدِكَ حَتَّى تَرْتَفِعَ رَغْوَتُهُ … ثُمَّ اغْسِلْ رَأْسَهُ بِالرَّغْوَةِ وَ بَالِغْ فِي ذَلِكَ؛
هنگامی که خواستی میت را غسل بدهی … سدر را در طشتی بریز و روی آن آب بریز و آن را بهم بزن تا کف کند … سپس سرش را با آن بشوی.»

۱ . سدر از ۱۴۰۰ سال قبل به عنوان خود درخت سدر و نیز به عنوان برگ کوبیده سدر مشهور است
در زبن عربی نبِق به عنوان میوة درخت سدر و در فارسی کُنار به عنوان میوه سدر مشهور است و صدها فرهنگ لغت و کتاب حدیث سدر را به کُنار تفسیر کرده ‏اند.
همواره در طول تاریخ فقهای لبنانی جزو بزرگ‏ترین عالمان شیعی بوده ‏اند، اگر درخت سدر همان «أرز» و یا صنوبر از خانوده مخروطیان بود قطعا متوجه می‏ شدند چون سدر در شست و شوی اموات به عنوان یکی از واجبات است.

۲ . در شست و شویِ مردگان در روایات از کف سدر یاد شده، آیا کوبیده برگِ درختانِ سوزنی برگ کف می‏کند؟
در تمام کتب سدر را درخت کُنار معرفی کرده آیا این‌همه عالم، فقیه، مفسر، لغت‌شناس، مورخ و طبیب در ۱۴۰۰ سال نادان بودند و سدر را نمی‏شناختند!؟

و در قرن بیستم تازه کشف شده که سدر قرآنی و روایی کاج لبنان است کتابی مستقل در باره معرفی «سدر» و خواص آن نوشته‌ایم ان شاء… بزودی از چاپ خارج خواهد شد.درخت کُنار / درخت نبق /درخت سدر در تمام متون عربی و فارسی سدر نام برگ کوبیده درخت سدر است و نیز نام خود درخت سدر است و در عربی نبق و در فارسی کُنار میوه درخت سدر است.

پس اگر فارسی زبان بگوید درخت «کُنار» یا عرب زبان بگوید درخت «نبق»، منظورش میوه درخت سدر است و نیز اگر هردو بگویند درخت «سدر» بازهم صحیح است پس درخت سدر/ کُنار گاهی با برگش معرفی می ‏شود و گاهی با میوه اش.

۴-۵-۴- اهمیت سدر در طراحی فضای سبز

۴-۵-۴-۱- سایه فراوان سدر و کاهش گرمایش کره زمین

خداوند متعال در سوره دهر، آیه ۱۴ می‏فرماید: ‌‌{ودانیة علیهم ظلالها و ذللت قطوفها تذلیلاً}؛ و سایه‏ ها به آنان نزدیک است، و میوه‏‌هایش«برای چیدنرام.»درختان بهشتی سایه‌های ‏فراوانی دارند که نتیجه انبوهی درختان است و شاخه‌ها یشاننیز آن چنان پایین و در دسترس می‌‏باشند ‏که میوه‌های آن‌ها به سهولت قابل چیدن واستفاده است.یکی از آن‌ها درخت سدر است که به شکل دنیایی نیز همین را نشان می‏دهد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنجاه نه + = شصت هفت

همچنین ببینید
بسته است
دکمه بازگشت به بالا