اجرای باغ قرآنیباغ قرآنی با تنوع زیستی گیاهی و جانوری

باغ‌های اسلامی و باغ‏های ایرانی

بدون وجود گیاهان و درختان مثمر وجود انسان و هیچ موجود زنده‏ای تصور نمی شود. و بشر هم همواره کشاورزی کرده و درخت میوه کاشته است.

 

۳-۱- باغ‌های اسلامی و باغ‏های ایرانی

از صدر اسلام تا یکی ـ دو قرن اخیر، مسلمانان، درختان و گیاهان با ثمر می‏کاشتند. «باغ اسلامی»[۱] نامی آشنا در کتاب‏های مسلمین بود. آن‌ها باغ‌های اسلامی را با الهام گرفتن از بهشت می‏ساختند و اطراف خانه و مسجد را با درختان میوه همراه با جوی‌های آب تزیین می‏کردند. مسلمین با ورودشان به اروپا از طریق اندلس از سال ۹۲ هجری، مرکبات، برنج، بادام و انجیر و خرما و محصولات دیگر را برای اولین بار با خود به آن سرزمین بردند.

از باغ‌های بازمانده اسلامی می‏توان به «تاج محل» در هند و «الحمراء» در غرناطه یا شهر «گرانادا»ی فعلی اسپانیا اشاره کرد.

در گذشته در کشور ما کاشت درخت و گیاه هم برای زیبایی منظر و هم تولید محصول کشت می‏شد. مردم حتی در معابر عمومی‏درختان میوه می‏کاشتند و یا باغ‌هایی را وقف می‏کردند. جالب است هم اکنون کشورهای اروپایی در تاریخچه کشاورزی شهری و یا تاریخچه محوطه سازی خوراکی هر جا که خواسته‏اند کاشت درختان و گیاهان با ثمر را به عنوان فضای سبز توصیه کنند به پرشین گاردن[۲] یا همان باغ‌های ایرانی استناد کرده‏اند.

در بخش‏های مختلف این کتاب به مناسبت‏های مختلف به نمونه‌هایی از باغ ایرانی اشاره کرده‏ایم مانند موزه نارنجستان قوام در شیراز و باغ گلابی داشکسن اردبیل.

 

[۱]– Islamic garden.

[۲] – Persian gardens

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفتاد نه − = هفتاد یک

دکمه بازگشت به بالا